Inauguracja #programSKS - briefing prasowy "Wracamy do formy"

Inauguracja #programSKS - briefing prasowy "Wracamy do formy"

Data: 2021-09-09

„Wracamy do formy!” - program Szkolny Klub Sportowy i aktywność fizyczna dzieci i młodzieży w dobie pandemii COVID-19 

Ponad 200 000 uczniów w całej Polsce korzysta obecnie z bezpłatnych zajęć sportowych w ramach Programu Szkolny Klub Sportowy. Poprawa kondycji dzieci i młodzieży oraz promocja aktywności fizycznej to jedno z kluczowych zadań, jak stawia sobie Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. W czwartek na warszawskiej AWF odbyło się spotkanie z udziałem wicepremiera Piotra Glińskiego oraz gwiazd polskiego sportu, m.in. Piotra Małachowskiego, Katarzyny Zillmann i Natalii Madaj-Smolińskiej.

- Wyzwaniem współczesnego świata, zwłaszcza teraz, w czasie pandemii, jest aktywizacja młodego pokolenia oraz walka z otyłością dzieci i młodzieży. Zajęcia w ramach Programu Szkolny Klub Sportowy zachęcają uczniów do podejmowania dodatkowej aktywności fizycznej w szkole. Tylko w tym roku Ministerstwo Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu na realizację programu przeznaczyło ponad 40 milionów złotych. Zależy nam, aby Program SKS zachęcał do podejmowania aktywności coraz więcej dzieci i młodzieży tak, żeby dbanie o kondycję fizyczną stało się dla nich czymś naturalnym. Warto zastąpić kontakt wirtualny kontaktem rzeczywistym, który zapewnia m.in. wspólna aktywność ruchowa. Namawiamy do ruchu i do aktywności na świeżym powietrzu, ponieważ są to najlepsze lekarstwa na czas pandemii powiedział Minister Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu prof. Piotr Gliński

O programie 

Podstawowym celem Programu Szkolny Klub Sportowy jest upowszechnianie sportu i aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży. W ramach Programu realizowanych jest blisko 100 różnorodnych form aktywności. Odbywają się one dwa razy w tygodniu w formie 60-minutowych zajęć. Program rozwija się i angażuje coraz więcej dzieci, rodziców i nauczycieli – powiększa się SKS-owa społeczność. 

Sport ma szczególne zadanie w procesie normalizacji codziennej aktywności w okresie pandemii. Staje się ważną inwestycją w zdrowie społeczeństwa. Podczas zajęć, uczestnicy, pod kierunkiem specjalistów – nauczycieli W-F, mają szansę rozwijać swoją sprawność fizyczną, zdrowie i sportowe pasje. Program Szkolny Klub Sportowy, to w obecnej edycji:

 • 202 000  dzieci – 54% chłopców i 46% dziewcząt
 • 10 500  nauczycieli
 • 7 500  szkół
 • 100%  powiatów
 • 85% gmin

Realizacja zajęć SKS

Rolę operatora krajowego Programu pełni Instytut Sportu – Państwowy Instytut Badawczy, który od lat zajmuje się pracą naukowo-badawczą w obszarze sportu oraz skutecznie wdraża ogólnopolskie projekty mające na celu upowszechnianie sportu wśród dzieci i młodzieży. 

- Z badań prowadzonych przez Instytut Sportu – Państwowy Instytut Badawczy wynika, że w związku z ograniczeniami w dostępie do różnych form aktywności, wynikającymi z m.in. unormowań prawnych, które miały na celu zapobieganie rozwojowi epidemii, wyraźnie spadła sprawność fizyczna dzieci i młodzieży. Zauważa się też wzrost masy ciała. Badania socjologiczne pokazują, że w wyniku mniejszej aktywności fizycznej, w porównaniu do lat ubiegłych, zwiększyła się ilość dolegliwości zdrowotnych, też w sferze emocjonalnej. Aktywność fizyczna ma być narzędziem do odwrócenia tego trendu. Każda możliwość podjęcia aktywności może okazać się „na wagę złota”. Nie bez powodu podkreśla się, że ruch to lek, a dodatkową dawkę tego naturalnego lekarstwa dzieci i młodzież otrzymują na zajęciach SKS. Akcja „Wracamy do formy!”, w której znani sportowcy zachęcają do podejmowania aktywności ma pokazać, że aktywnym można być w każdych okolicznościach. Nawet, jeżeli przez jakiś czas nie można korzystać ze zorganizowanych zajęć, albo wręcz trzeba zostać w domu. stwierdziła Dyrektor Instytutu Sportu – Państwowego Instytutu Badawczego, dr Urszula Włodarczyk. 

Od pierwszej edycji Program SKS wspiera PKN Orlen. - PKN ORLEN to największy sponsor polskiego sportu, który angażuje się zarówno w sukcesy zawodowych sportowców, jak i w rozwój przyszłych mistrzów. Popularyzacja aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży jest niezwykle istotna, a program Szkolny Klub Sportowy to ważny element tych działań. Dzięki wsparciu PKN ORLEN, uczniowie z całej Polski mogą korzystać z bezpłatnych zajęć sportowych pod okiem nauczyciela. Z dumą wspomagamy młodzież, tylko w 2020 roku objęliśmy wsparciem 70 instytucji, przedsięwzięć sportowych, klubów i stowarzyszeń, z czego skorzystało ponad 300 tys. dzieci na terenie całego kraju mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

Akcja edukacyjna „Wracamy do formy!” 

Aktywność fizyczna to jeden z filarów zdrowego i szczęśliwego życia. Kto opowie o tym lepiej i kto ma więcej autorytetu w tym temacie niż gwiazdy sportu? Dlatego rozpoznawalni i cenieni sportowcy wzięli udział w akcji „Wracamy do formy!”, która prowadzona jest w ramach realizacji Programu Szkolny Klub Sportowy.

- W tym szczególnym czasie, po nauczaniu zdalnym, gdy wśród młodzieży stwierdza się dużo problemów z kondycją fizyczną, nadwagą, uzależnieniem od mediów, depresją oraz zaburzeniami relacji społecznych, wychodzimy ze sprawdzoną inicjatywą zaangażowania się w sport. Sport jest doskonałą zabawą, tworzy pozytywne relacje z rówieśnikami i pozwala czerpać satysfakcję z pokonywania własnych słabości. Dzięki niemu stajemy się silniejszymi ludźmi. Zdrowie fizyczne i atrakcyjna sylwetka, to również wynik pozytywnej energii, która płynie ze sportu – powiedział srebrny medalista Igrzysk Olimpijskich w Pekinie i Rio de Janeiro, dyskobol, Piotr Małachowski.

GALERIA

ZOBACZ INNE

AKTUALNOŚCI

 • 2021-08-19

  #SKSkibicuje podczas LOTTO Silesia Memoriału Kamili Skolimowskiej

 • 2020-09-16

  Konferencja prasowa #programSKS - "Aktywność fizyczna dzieci i młodzieży w dobie pandemii"

 • 2021-09-24

  #społecznośćSKS na wyjątkowym treningu w klubie wioślarskim LOTTO-Bydgostia