Konferencja prasowa #programSKS - "Aktywność fizyczna dzieci i młodzieży w dobie pandemii"

Konferencja prasowa #programSKS - "Aktywność fizyczna dzieci i młodzieży w dobie pandemii"

Data: 2020-09-16

16 września 2020 r. na stadionie PGE Narodowym w Warszawie odbyła się konferencja prasowa Programu Szkolny Klub Sportowy, której  głównym tematem była aktywność fizyczna dzieci i młodzieży w dobie pandemii. W wydarzeniu uczestniczyła Minister Sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk.

Podstawowym celem Programu Szkolny Klub Sportowy jest upowszechnianie sportu i aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży. W ramach Programu realizowanych jest blisko 100 różnorodnych form aktywności. Odbywają się one dwa razy w tygodniu w formie 60-minutowych zajęć. Nasz Program rozwija się i angażuje coraz więcej dzieci, rodziców i nauczycieli – daje nam to wyjątkową szansę bycia razem, tworzenia SKS-owej społeczności.

 

- Wspieramy aktywizację społeczeństwa ze szczególnym uwzględnieniem sportu dzieci i młodzieży. Sukcesywnie zwiększamy nakłady na sport powszechny. Tylko w tym roku przeznaczyliśmy na ten cel ponad 282 mln zł. Program Szkolny Klub Sportowy pomaga nam dotrzeć do szerokiego grona odbiorców, ponieważ zajęcia odbywają się w środowisku szkolnym. W tym roku w zajęciach realizowanych w ramach Programu SKS uczestniczy blisko 300 tys. dzieci z prawie 9 tys. szkół. Zwracamy uwagę jak ważne w czasach pandemii koronawirusa jest regularne uprawianie sportu, dlatego cieszę się, że pomimo trudnej sytuacji, w której musimy się odnaleźć, w większości placówek edukacyjnych, które realizują Program SKS, zajęcia się odbywająpowiedziała Minister Sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk.

- Porównując tegoroczną edycję programu do poprzedniego roku, możemy zaobserwować spadek liczby placówek biorących udział w Programie. Jest to niewielki spadek spowodowany sytuacją epidemiologiczną, z którą przyszło nam się zmierzyć. Pomimo wszystkich problemów realizujemy zajęcia i edukujemy społeczność SKS, jak ważna jest aktywność fizyczna w dobie pandemii koronawirusa. Oczywiście nasze zajęcia zorganizowane są zgodnie ze wszystkimi obostrzeniami i według zasad wynikających z aktualnie obowiązujących przepisów prawa. Po wiosennych zawirowaniach, uprawianie sportu jest praktycznie uwolnione i staramy się to, jak najlepiej wykorzystać w pracy z dziećmi i młodzieżą. Jesteśmy również przygotowani na ewentualne ograniczenia, które mogą być wprowadzane w najbliższych miesiącach.  stwierdziła Dyrektor Instytutu Sportu – Państwowego Instytutu Badawczego, dr Urszula Włodarczyk.

- Aktywność sportowa, zarówno na poziomie wyczynowym, jak i sportu dzieci i młodzieży, w obecnej sytuacji jest bezpieczna, pod warunkiem stosowania się do narzuconych obowiązującymi przepisami prawa zasad i zaleceń. Główny Inspektorat Sanitarny od lat  zaangażowany jest w promocję sportu i aktywności wśród najmłodszych. Zdajemy sobie sprawę, że w kontekście zdrowia, dbanie o formę ma fundamentalne znaczenie w czasie pandemii - powiedziała Aleksandra Lusawa z Biura Komunikacji Społecznej i Promocji Zdrowia Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Z analiz przeprowadzonych przez zespół projektów z Instytutu Sportu – Państwowego Instytutu Badawczego wynika, że od września br., mimo aktualnej sytuacji epidemiologicznej, w większości szkół Program SKS realizowany jest zgodnie z założeniami. Zajęcia w zdecydowanej większości prowadzone są w szkolnych halach gimnastycznych lub na przyszkolnych boiskach, a wśród aktywności dominują gry zespołowe, gry i zabawy ogólnorozwojowe oraz lekkoatletyka. Zajęcia SKS są wyjątkowe, znacznie łatwiej adaptować je do zmieniającej się rzeczywistości i wymogów niż np. zajęcia wychowania fizycznego z jednolitą podstawą programową.

 

- Odpowiednia aktywność fizyczna zwiększa wydolność organizmu, ogranicza ryzyko otyłości i zmniejsza zapadalność na wiele chorób. Dane z badań naukowych potwierdzają, że brak dostatecznej aktywności fizycznej nasila ryzyko pogorszenia zdrowia, sprzyja rozwojowi tzw. chorób cywilizacyjnych. Nie bez powodu podkreśla się, że ruch to lek,  a dodatkową dawkę tego naturalnego lekarstwa dzieci i młodzież otrzymują na zajęciach SKS. Sport zalicza się do grona liderów w procesie normalizacji codziennej aktywności w okresie pandemii. Przy zachowaniu przygotowanych zasad reżimu sanitarnego, sport staje się nie tylko ważną inwestycją w zdrowie młodego społeczeństwa, ale też szansą na rozpoczęcie pięknej życiowej przygody na drodze do mistrzostwa. Podczas zajęć SKS, uczestnicy pod kierunkiem specjalistów mają szansę rozwijać swoją sprawność fizyczną, zdrowie, pasję i odetchnąć choć trochę od ciężaru epidemii bawiąc się i rywalizując z rówieśnikami – to bardzo ważne dla kondycji fizycznej i psychicznej. Natomiast prowadzący SKS-y mają szansę w dużym stopniu wykorzystać potencjał zasobów i popularność określonego sportu w regionie - podsumował dr Piotr Żmijewski - fizjolog sportu z Instytutu Sportu – Państwowego Instytutu Badawczego.

GALERIA

ZOBACZ INNE

AKTUALNOŚCI

  • 2020-09-01

    Czas na długo wyczekiwany powrót do szkoły!

  • 2020-08-01

    KONKURS FOTO - bądź aktywny, bądź bezpieczny

  • 2020-09-22

    Konkurs #brygadaSKS - wybierz swojego SKS-iaka i zaproponuj mu imię!