„Bądź aktywny, bądź bezpieczny!” – akcja edukacyjna Programu Szkolny Klub Sportowy.

„Bądź aktywny, bądź bezpieczny!” – akcja edukacyjna Programu Szkolny Klub Sportowy.

Data: 2023-06-02

Instytut Sportu – Państwowy Instytut Badawczy, Operator Programu Szkolny Klub Sportowy i Ministerstwo Sportu i Turystyki we współpracy ze znanymi sportowcami – mistrzami w swoich dyscyplinach, przygotował kampanię edukacyjną promującą bezpieczeństwo podczas różnych, popularnych aktywności. Gwiazdy sportu będą zachęcać do podejmowania aktywności i przypominać o najważniejszych zasadach bezpieczeństwa podczas tych aktywności.

W czwartek, 1 czerwca w centrum Treningowym Legii Warszawa w Książenicach pod hasłem: „Bądź aktywny w Dniu Dziecka!” odbyło się wydarzenie sportowo-rekreacyjne Programu Szkolny Klub Sportowy. Event był okazją do świętowania Dnia Dziecka na sportowo i do ogłoszenia kontynuacji akcji edukacyjnej „Bądź aktywny, bądź bezpieczny!. Udział w nim wzięli uczestnicy Programu SKS ze szkół w całej Polsce, Minister Sportu i Turystyki Kamil Bortniczuk, najlepszy polski arbiter Szymon Marciniak, znany komentator Dariusz Szpakowski czy sportowcy: Marek Plawgo, Bartłomiej Marszałek, Sebastian Mila i Agnieszka Kobus-Zawojska.

Dla rozwoju młodzieży niezwykle istotne jest wychowanie ich w sportowym duchu. Ja miałem to szczęście, że od najmłodszych lat byłem przy sporcie, ale nie każdy ma możliwość trenowania dyscypliny, która oprócz rozwijania pasji, wspiera poprawę koordynacji ruchowej co jest tak istotne w dobie komputerów i smartfonów. Program SKS pomaga dotrzeć również do dzieci z mniejszych ośrodków, w których jest trudniejszy dostęp do trenowania w profesjonalnych klubach sportowych - zaznacza Bartek Marszałek, motorowodniak występujący w prestiżowej Formule 1 H2O.

Ponad 274 000 uczniów w całej Polsce korzysta obecnie z bezpłatnych zajęć sportowych w ramach Programu Szkolny Klub Sportowy. Poprawa kondycji dzieci i młodzieży oraz promocja bezpiecznej  aktywności fizycznej to jedno z kluczowych zadań, jak stawia sobie Ministerstwo Sportu i Turystyki.

- Program Szkolny Klub Sportowy to jeden z naszych flagowych projektów sportowych, z którym docieramy do blisko 90 procent gmin w kraju, angażując co roku średnio 300 tysięcy dzieci i młodzieży. Zajęcia w ramach Programu SKS to szansa na odkrycie w sobie sportowej pasji, ale także okazja do budowania więzi z rówieśnikami i ciekawa forma spędzania wolnego czasu. W tym roku przeznaczyliśmy na Program rekordową kwotę 70 mln zł, a od 2017 roku ponad 355 mln zł. Zwiększające się nakłady pozwalają na realizację atrakcyjnych akcji takich jak "Bądź aktywny, bądź bezpieczny", zachęcających młodych ludzi do aktywności, a jednocześnie przypominających im o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa podczas uprawiania ulubionych sportów - mówi minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk.

ORLEN wspiera Program SKS od pierwszej edycji. W założeniach naszej polityki sponsoringowej jest, by obok zaangażowania w sukcesy zawodowych sportowców, dbać o rozwój przyszłych mistrzów, a program Szkolny Klub Sportowy doskonale ten cel wypełnia. To bardzo dobre narzędzie pozwalające dotrzeć do uczniów. Z dumą wspieramy aktywność sportową dzieci i młodzieży, z naszych programów korzysta około 300 tysięcy osób na terenie całego kraju rozwijając się niemal w każdej dyscyplinie sportu – podkreśla Agata Pniewska, Dyrektor wykonawcza ds. sponsoringu w ORLENIE.

Aktywność fizyczna to jeden z filarów zdrowego i szczęśliwego życia. Kto opowie o tym lepiej i kto niż gwiazdy sportu, które wzbudzają pozytywne emocje wśród młodych ludzi? Właśnie dlatego Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Instytut Sportu Państwowy Instytut Badawczy zaprosiły rozpoznawalnych sportowców do udziału w kampanii edukacyjnej Programu SKS. Miasto, góry, woda – to w tych środowiskach dzieci i młodzież podejmują najwięcej aktywności. Tu też czyha najwięcej zagrożeń, często wynikających z nieodpowiedzialnych zachowań. Rokrocznie statystyki utonięć, wypadków w górach i tych najbardziej powszechnych, czyli w miastach są coraz wyższe.

 

O programie

Podstawowym celem Programu Szkolny Klub Sportowy jest upowszechnianie sportu i aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży. W ramach Programu realizowanych jest blisko 100 różnorodnych form aktywności. Odbywają się one dwa razy w tygodniu w formie 60-minutowych zajęć. Program rozwija się i angażuje coraz więcej dzieci, rodziców i nauczycieli – powiększa się SKS-owa społeczność.

Program Szkolny Klub Sportowy, to w obecnej edycji:

•           274 000 dzieci – 54% chłopców i 46% dziewcząt

•           12 624 nauczycieli

•           8413 szkół

•           100% powiatów

•           88% gmin

Realizacja zajęć SKS

Rolę operatora krajowego Programu pełni Instytut Sportu – Państwowy Instytut Badawczy, który od lat zajmuje się pracą naukowo-badawczą w obszarze sportu oraz skutecznie wdraża ogólnopolskie projekty mające na celu upowszechnianie sportu wśród dzieci i młodzieży.

Przed nami trzecia edycja projektu „Bądź Aktyny Bądź Bezpieczny” realizowanego w ramach programu Szkolny Klub Sportowy. W tegorocznej edycji przygotowaliśmy dla dzieci i młodzieży proste historie dotyczące bezpieczeństwa w których narratorami są autorytety sportowe. Wiemy, że okres wakacyjny startuje już niedługo, dlatego zachęcamy wszystkich nauczycieli i rodziców w Polsce do korzystania z materiałów, które przygotowaliśmy. Na stronie Szkolnego Klubu Sportowego znajdziecie konspekty lekcyjne oraz materiały edukacyjne. Wierzę, że razem bezpiecznie doprowadzimy dzieci na metę wakacyjnej przygody. Zachęcam też wszystkich do udziału w akcji Wakacyjną sztafetę bezpieczeństwa czas zacząć - przekonuje dr Urszula Włodarczyk, Dyrektor Instytutu Sportu – Państwowego Instytutu Badawczego.

GALERIA

ZOBACZ INNE

AKTUALNOŚCI

  • 2023-04-18

    WIOSENNE TESTY SPRAWNOŚCIOWE - START!

  • 2022-12-24

    WESOŁYCH ŚWIĄT!!!

  • 2023-10-11

    Inauguracja akcji edukacyjnej "Sportowa Przygoda z Detektywem Zdrówko"