Wady postawy i nadwaga – jak walczyć z problemem cywilizacyjnym? Ruszyły badania w ramach programu SKS.

Wady postawy i nadwaga – jak walczyć z problemem cywilizacyjnym? Ruszyły badania w ramach programu SKS.

Data: 2018-03-23

Dzisiejsi rodzice i dziadkowie dobrze wspominają dawne SKS-y. Kiedyś pozalekcyjne zajęcia sportowe cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem, ponieważ często była to zwykle jedyna ogólnodostępna forma dodatkowej, zorganizowanej aktywności fizycznej. Aktualnie, poprzez zmianę stylu życia młodego pokolenia,  obserwujemy drastyczne zmniejszenie aktywności ruchowej oraz nieprawidłowe nawyki żywieniowe wśród dzieci i młodzieży. Wszystkie wymienione elementy przyczyniają się do rozpowszechnienia nieprawidłowości postawy i masy ciała!

Z badań przeprowadzonych podczas pierwszej edycji programu SKS wynika, że co piąte dziecko ma nadwagę lub otyłość. U połowy badanych stwierdzono znaczne nieprawidłowości w obrębie ustawieniu stóp, natomiast aż 92,1% wykazuje nieprawidłowości w ustawieniu głowy, co w przyszłości może generować m.in. bóle kręgosłupa. Wskazane problemy są powszechne i należy zapobiegać ich pogłębianiu poprzez codzienną dbałość o utrzymanie prawidłowej postawy ciała, zapewnienie odpowiedniej dawki ruchu i regularną kontrolę stanu zdrowia.

Instytut Sportu – Państwowy Instytut Badawczy, krajowy operator programu Szkolny Klub Sportowy rozpoczął kolejną turę badań ewaluacyjnych mających na celu profilaktykę otyłości i rozpowszechnienia wad postawy. Badania polegają na nieinwazyjnych oględzinach ortopedycznych i pomiarach antropometrycznych, a największą korzyścią tego działania jest bezpośrednia diagnoza z zaleceniami, która trafia do rodzica zaraz po badaniu.

W dniach 19-21 marca odbyły się badania w trzech szkołach z województwa śląskiego (IX Liceum Ogólnokształcące w Sosnowcu, Szkoła Podstawowa nr 33 w Sosnowcu, Szkoła Podstawowa nr 6 w Zawierciu), a 22 marca badanie przeprowadzono w Szkole Podstawowej w Otmuchowie (opolskie). Doświadczona kadra pracowników Instytutu Sportu przebadała już ponad 350 uczniów, z czego połowa to uczestnicy zajęć realizowanych w ramach programu SKS. Pozostali uczestnicy badania to tzw. grupa kontrolna, czyli grupa uczniów nieuczestniczących w zajęciach sportowych w ramach programu.

Należą się ogromne podziękowania dla dyrekcji szkół oraz nauczycieli zaangażowanych w realizację badań w wyżej wymienionych placówkach. Karty z opiniami po badaniu i wskazówkami, jak należy postępować w związku z wykrytymi nieprawidłowościami postawy i masy ciała, trafiły już do rodziców. Pierwszy krok w celu poprawy wyników został wykonany, kolejne działania wymagają reakcji rodziców.

Opracowane wyniki badań zostaną udostępnione w pełnym raporcie ewaluacyjnym za rok 2018, a tymczasem zachęcamy do zapoznania się z raportem za rok 2017, który jest dostępny tutaj oraz galerią zdjęć z ostatnich badań.

 

GALERIA

ZOBACZ INNE

AKTUALNOŚCI

  • 2018-03-16

    Dzień kobiet, unihokej i zajęcia na pływalni - odwiedziliśmy szkoły w województwie łódzkim

  • 2018-03-09

    Ile waży medal olimpijski… – Natalia Madaj – Smolińska dołączyła do zespołu #programSKS

  • 2018-04-07

    Łączy nas #programSKS - wspólne zajęcia z Górnikiem Zabrze.