„O motywacji słów kilka” – konferencja szkoleniowa w Białymstoku

„O motywacji słów kilka” – konferencja szkoleniowa w Białymstoku

Data: 2018-05-25

W czwartkowe popołudnie w sali wiosennej Stadionu Miejskiego w Białymstoku odbyło się spotkanie, w którym udział wzięło ponad 50 nauczycieli prowadzących zajęcia w programie SKS, przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego, a także zaproszeni goście.

24 maja wszyscy spotkali się na Słonecznej, aby porozmawiać o realizacji programu SKS na terenie województwa podlaskiego, poruszyć kwestie związane z realizacją marzeń, motywacją i co najważniejsze, wymienić się doświadczeniami.

Konferencję otworzył Paweł Skowroński - prezes Prezes Podlaskiej Federacji Sportu, pełniący funkcję operatora wojewódzkiego programu SKS.

Nie wszyscy wiedzą, ale Paweł związany był wcześniej ze sportem wyczynowym. Jest  medalistą Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy w kajakarstwie.

W imieniu Marszałka Województwa Podlaskiego gości przywitał Michał Kiejko z Wydziału Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, a następnie głos zabrała Magda Ustianowska z Instytutu Sportu – Państwowego Instytutu Badawczego, który pełni rolę krajowego operatora programu SKS.

Podczas prezentacji omówiono kwestie związane z bieżącą realizacją programu – działaniami ewaluacyjnymi, promocyjnymi oraz podyskutowano o możliwych kierunkach rozwoju programu.

Po części informacyjnej, nadszedł czas na wykład trenera mentalnego – Michała Aponiewicza, który zwrócił uwagę na istotę naszego zaangażowania w prowadzone działania. Michał zasugerował zamianę motywacji podopiecznych na ich ukierunkowywanie. Pokazał, w jaki sposób wykorzystując zasadę Pareto kształtują się  proporcje zaangażowania na przykładzie zajęć fizycznych w odniesieniu do osiąganych wyników. Ponadto zainspirował nauczycieli do wykonania pierwszego kroku i  zwiększenia zaangażowania i przekazywanej energii swoim podopiecznym na każdych, kolejnych zajęciach, niezależnie od ich nastawienia. Porównał takie działanie do rzutu bumerangiem.

"Kiedy chcemy rzucić nim lekko żeby zaraz wrócił, spadnie kilka metrów naprzód. Jeśli jednak rzucimy go z całej siły, tak jakby nigdy miał nie wrócić to on zakręci łuk i spadnie wprost w nasze ręce."

Następnie o swojej drodze na Igrzyska Olimpijskie opowiedział Grzegorz Kossakowski - polski lekkoatleta specjalizujący się w biegach sprinterskich, a aktualnie  bobsleista – uczestnik zimowyvh Igrzysk Olimipjskich w Pjongczang. Grzegorz przybliżył swoją historię i walkę o marzenia, a także zwrócił uwagę, jak ważna jest determinacja i ciężka praca w dążeniu do celu.

Na co dzień jest on trenerem personalnym, specjalizuje się w treningu funkcjonalnym,nwspółpracuje także z młodymi sportowcami.

„Należy pamiętać, że najprostsze ćwiczenia to tak naprawdę najlepsze ćwiczenia. Wzmacniajmy plecy, mięśnie brzucha i nogi. W bardzo prosty sposób można uatrakcyjnić zajęcia SKS poprzez stworzenie obwodu stacyjnego, podczas którego każdy uczestnik będzie wykonywał inne ćwiczenie, i po wyznaczony czasie uczestnicy będą zmieniać stację. I nie musicie mieć do tego super sprzętu! Do przysiadów, pompek, brzuszków czy pajacyków nie potrzeba nic więcej niż ciężaru własnego ciała i dobrych chęci. Do wykroków możecie wykorzystać butelki z wodą lub inne obciążenie. Pełna dowolność i duża elastyczność.. i możecie pracować nad całym ciałem!”

 

Co ciekawe, Grzegorz swoją przygodę ze sportem zaczynał w SP nr 50 w Białymstoku pod czujnym okiem nauczyciela wychowania fizycznego, który nadal prowadzi zajęcia wychowania fizycznego w tej szkole, a także uczestniczy w naszym programie.   Mamy nadzieję, że praca młodzieżą nadal sprawia mu wiele satysfakcji!

Konferencja została zakończona pamiątkowym grupowym zdjęciem, które jest dostępne w galerii poniżej oraz na profilu na Facebook’u - https://www.facebook.com/szkolnyklubsportowy/ .

GALERIA

ZOBACZ INNE

AKTUALNOŚCI

  • 2018-05-21

    Piłka, siatka, prawie góry… przyszły tydzień na Mazury?

  • 2018-05-14

    Hetman, wschodzący Białystok, mnóstwo słońca i wiele atrakcji na zajęciach SKS na Podlasiu!

  • 2018-05-26

    26 maja - wyjątkowe święto!