Gry zespołowe, badminton, gimnastyka – fotorelacja z zajęć SKS na zachodnim pomorzu

Gry zespołowe, badminton, gimnastyka – fotorelacja z zajęć SKS na zachodnim pomorzu

Data: 2018-04-27

W dniach 25-26 kwietnia br. wybraliśmy się z wizytą do kilkunastu szkół z województwa zachodniopomorskiego, aby ocenić jak #programSKS jest realizowany w tej części kraju. Pomimo tego, że prowadzone wizytacje zajęć zazwyczaj są niezapowiedziane, to nasze „niespodzianki” okazały się bardzo udane!

Pierwszy dzień zachodniopomorskich wizytacji rozpoczęliśmy od wizyty w Szkole Podstawowej nr 1 w Międzyzdrojach, gdzie grupa trzecioklasistów aktywnie spędza czas grając w gry zespołowe. Oczywiście wszystkie gry poprzedza porządna rozgrzewka i trochę zabawy, a dla najmłodszych najlepszą zabawą są wyścigi rzędów. Zgodnie z założeniami programowymi zajęcia SKS odbywają się dwa razy w tygodniu w jednostkach 60-minutowych. Dla większości uczestników, taka intensywność jest odpowiednia, ale jedna z dziewczynek powiedziała: „kocham zajęcia SKS i chciałabym, aby były codziennie!”. To się nazywa zaangażowanie!

Kolejne szkoły w powiecie kamieńskim przywitały nas równie miło. W Szkole Podstawowej w Wolinie obserwowaliśmy zajęcia z siatkówki, natomiast w Szkole Podstawowej nr 2 w Kamieniu Pomorskim dziewczyny grały w piłkę nożną i jak same podkreślają, czerpią z tego mnóstwo radości i mają nadzieję, że już niebawem pokonają chłopców.

Kolejny dzień rozpoczęliśmy wcześnie, ponieważ zajęcia SKS w Szkole Podstawowej w Mielnie zaczynają się o godzinie 7:45. Pomimo porannej pory frekwencja na zajęciach dopisuje, a uczestnicy zajęć podkreślają, że dzięki programowi mogą się przygotowywać do zawodów. I przynosi to efekty, zarówno grupa dziewcząt, jak i chłopców z ostatnich zawodów przywiozła medale! Program SKS daje nauczycielom dużą elastyczność w zakresie prowadzonych zajęć sportowych. Pani Elżbieta prowadzi  z dziewczętami piłkę ręczną i gimnastykę ponieważ w tym czują się najlepiej. Natomiast Pan Tadeusz i jego podopieczni zdecydowanie wybierają piłkę nożną.

Zaobserwowaliśmy, że w powiecie koszalińskim niezwykle popularny jest badminton. Grają w niego m.in. uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Sianowie i Szkoły Podstawowej nr 9 w Koszalinie. To, że program jest strzałem w dziesiątkę potwierdzają uśmiechnięte buzie dzieci, ale podkreślają to też nauczyciele. Jeden z nich, Pan Witold Kopera mówi: „Program SKS jest bardzo potrzebny, jego cele i założenia idealnie wpisują się w istniejące potrzeby uczniów. Przede wszystkim staramy się zachęcać dzieci i młodzież do aktywności, nie nastawiamy się na wyczyn, a raczej na rekreację.” Do regularnego uczestnictwa w zajęciach zachęca też Dorota Grzejdak, medalistka Mistrzostw Świata w Badmintonie, która często odwiedza szkołę, w której sama się uczyła, a teraz motywuje najmłodszych.

Odwiedziliśmy też Szkołę Podstawową nr 3 w Koszalinie, do którego została przyłączone gimnazjum i teraz w szkole funkcjonują aż cztery grupy SKS. Dzięki licznym obserwacjom i rozmowom wiemy, że program cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród młodzieży. To niewątpliwie zasługa nauczycieli, których zaangażowanie i pasja sprawiają, że uczestnicy chętnie przychodzą na zajęcia realizowane w ramach #programSKS.

GALERIA

ZOBACZ INNE

AKTUALNOŚCI

  • 2018-04-26

    Nauczyciele - silne ogniwo programu SKS

  • 2018-04-26

    Na Śląsku zamiast zwiedzać kopalnie, odwiedziliśmy kilka grup SKS!

  • 2018-05-11

    Zapraszamy na #SKSnaŚLĄSKIM - 64. Orlen Memoriał Janusza Kusocińskiego!